Schodiště bývá dominantou domu
Jednou z prvních věcí, která nás upoutá na první pohled v obytném prostoru, je schodiště. Prohlížíme si jeho tvar, velikost a šíři schodnic, estetický vzhled a materiál, z něhož je zhotoveno. Lze s jistou nadsázkou tvrdit, že jde o dominantní část prostředí, v němž se pohybujeme, a kam si také zveme časté návštěvy.
Chůze po schodech vám prodlouží život
Možná, že si to neuvědomujete, ale chůze po schodech významně prodlužuje život a urychluje buněčnou regeneraci. Je to dáno svérázným pohybem, který zaměstnává většinu svalstva dolních končetin, a zároveň podporuje lymfatický systém, který úzce souvisí s naší imunitou. Lidé, kteří po schodech našlapují pravidelně, nejlépe každý den, přispívají ke své dlouhověkosti a životní vitalitě. Velký význam má také chůze po schodech naboso – bez bot, protože se tím podporuje svalstvo klenby chodidel, což zabraňuje tvorbě plochých nohou.
Neobvyklé tvary schodišť
Když nahlédnete skrze vchodové dveře do panelového domu, pravděpodobně vás tu stěží něco překvapí, a teprve ne centrální schodiště v každém vchodu domovního bloku. Ta jsou si podobná jako „vejce vejci“ a můžete se vsadit, že půjde o stejný typ v Praze na sídlišti Řepy nebo třeba v Kladně v Rozdělově či na Sítné.
To ovšem neznamená, že musíte být uniformní a kopírovat stejný styl, který se v naší zemi realizoval již v sedmdesátých letech za socialismu, vy si můžete nechat vztyčit schodiště neobvyklého tvaru i rozměru a v místech, kde by jej rozhodně nikdo neočekával. Například se může jednat o spirálové řešení v centrální části obytného prostoru, či o lomené schody, které částečně kopírují pravoúhlý roh zdiva a zčásti vstupují do prostoru, anebo si můžete zvolit schody samonosné, propojující otevřený prostor vstupního vestibulu s obytným prvním patrem.